Keçiboynuzunun faydaları...

 
Kolestrol içermez. Kafein yoktur. Ca'sı boldur; süte oranla yaklaşık 3 kat. A, B ve E vitaminleriyle P (fosfor) içerir. Yüksek oranda çinko içerir. 450 ML kaynamış ve ocaktan alınmış suda 7 tane ezilmiş keçi boynuzunu 15-20 dk bekletip günde 1 su bardağı içmek testestoron seviyesini arttırır. Astım hastalığına, nefes darlığına iyi geldiği söylenmektedir. Kaynak için tıklayınız.

Adaçayının faydaları...

 
Adaçayının sağlığımıza sayısız faydası olduğu bilinmektedir. Başta sindirim sistemi olmak üzere, hafızayı güçlendirmeye, enfeksiyonlardan korunmaya, kan akışının düzenlenmesine ve hatta Alzheimer hastalığının tedavisine kadar bir çok faydası olduğu söylenmektedir.

Dağ kekiğinin faydaları...


Kekik yağı, kuru yemeklik ve kuru çay olarak değişik formlarda kullanabileceğiniz kekiğin, sağlığınıza da sayısız faydası mevcuttur. A, B6, C, E ve K vitaminleri; demir, magnezyum, çinko, bakır, fosfor, potasyum, kalsiyum gibi değerli mineraller açısından son derece zengindir. Ayrıca prostat sorunlarında kekik çayının faydalı olduğu da söylenmektedir.

Zeytinyağının Sağlıklı ilan edilmesinin 5 nedeni ;

 
Kanser riskini azaltır: İçerdiği 'polyphenols', bitkisel antioksidan ile hücreleri kanserden korur. Tekil doymamış yağ oranı kansere karşı etkilidir. Kalbi korur: Kalbiniz için zeytinyağından daha iyi hiçbir şey yoktur. İyi kolesterolü yükseltir (HDL), kötü kolesterolü (LDL) düşürür, kandaki yağ oranını dengeler, itihabı ve diğer kalp hastalıklarına neden olan sağlık sorunlarını önler. Kan basıncını düşürür: İçerdiği etkili antioksidanlar damarları güçlendirir ve genişletir. Kilo vermenizi sağlar: Kendine has lezzeti ve doymuş yağ oranının düşük olması kilo vermeye yardımcıdır. Baş ağrısını azaltır: Eğildiğinizde başınıza doğru saplanan bir ağrınız varsa; salata ve sebzelere düzenli ekleyeceğiniz zeytinyağı sayesinde hem bu ağrıdan hem de mide sorunlarından kurtulabilirsiniz. Hürriyet, 15/10/2007